Ústějovská kaplička   

Kaplička panny Marie stojí v sedle mezi vrchy Hadí hora a Vrška na cestě mezi obcemi Janov a Ústějov poblíž Mladé Vožice...

V roce 1812 ji postavil Daniel Krch na místě dřevěné kaple. V těsné blízkosti stojí torzo 300 let staré lípy, která padla ve vichřici v roce 1942. Z jejího vykotlaného kmene velmi statečně vyrůstá nová lípa. Je na seznamu památných stromů od roku 1940.


Do roku 1952 sem mířily procesí a poutě, dnes je to místo pro procházky osamělých chodců. Letos o velikonocích mě sem kroky zavedly, když jsem k večeru vyrazil na proutky. Mezi dvěma vánicemi jsem zmrzlými prsty vyfotil pár snímků. 

 Areál má rozlohu 1ha, je oplocený s možností parkování. Na pozemku jsou dvě budovy, které jsou spojeny jídelnou a kuchyní. Dále se tu nachází 5 dřevěných chatek, vybavených WC, sprchovým koutem a kuchyní. Každá chata je pro 6 osob. V areálu je také multifunkční hřiště (volejbal, nohejbal, ..), pískoviště pro děti, ohniště. K zapůjčení je možný gril. Přijdou si tu na své i vyznavači pěší a cyklo turistiky, nedaleko jsou lyžařské vleky Kouty a běžkařské trasy. Lze podniknout i výlety do blízkého okolí (zřícenina hradu Šelmberk, rozhledna Velký Blaník, historická usedlost v Těchobuzi, Chýnovské jeskyně a město Tábor s historickým jádrem).
 
RESORT Blatnice
Radostovice 33
Smilovy Hory 391 52
telefon 
e-mail 
+420 727 826 820, +420 602 318 169
info@rekreaceblatnice.cz